Književnost se ne stvara ni iz čega, pozadina najslavnijih književnih dela krije bogate i složene priče. Najpoznatija je ona o vikendu tokom koga je Meri Šeli dobila inspiraciju da napiše „Frankenštajna“ (i da Džon Polidori napiše „Vampira“), ali nije jedina u kategoriji jedinstvenih događaja koji su promenili književnu istoriju. Krajem 19. veka, dva čuvena pisca prisustvovala su večeri posle koje su obojica napisali neka od svojih najčuvenijih dela.
Foto: Rawpixel
Ti pisci bili su Oskar Vajld i Artur Konan Dojl. Obojica su prisustvovali večeri u londonskom hotelu Lengam 1889. godine. U to vreme, obojica su već bili u usponu – Dojl je nedugo pre toga stvorio Šerloka Holmsa, a Vajld je bio čuven po svojim delima i stavovima o estetici.
Tema okupljanja bilo je njihovo stvaralaštvo. Večeru je organizovao Dž. M. Stodart iz filadelfijskog časopisa Lipinkot. (Među zapaženim piscima koji su objavljivali u Lipinkotu kroz istoriju nalaze se Radjard Kipling i Vila Kejter). Stodart je u Londonu bio u potrazi za novim beletrističkim sadržajem za časopis – zbog čega su Vajld i Konan Dojl bili na večeri.
Dela koja su nastala posle tog sastanka su svetle tačke u bibliografijama oba pisca. U Lipinkotu je Vajld objavio „Sliku Dorijana Greja“, a Konan Dojl „Znak četvorice“, roman sa Holmsom u glavnoj ulozi. Obe knjige su doprinele književnom ugledu njihovih tvoraca, a događaj koji je pokrenuo njihovo stvaralaštvo čvrsto drži svoje mesto u istoriji književnosti.
Autor: Tobajas Kerol
Izvor: insidehook.com
Prevod: Đorđe Radusin
(без вредности)
Najčitanije
Dejvid Nikols o „Jednom danu“: Želeo sam da napišem epsku ljubavnu priču
(без вредности)
To blurb or not to blurb: Nije sve amazing, surprising i breathtaking... ili?
(без вредности)
Sve što treba da znate o hit seriji „Problem tri tela“: Najskuplja „glavolomka“ Netfliksa [video]
(без вредности)
Delo Mike Antića nastavlja da osvaja nove generacije čitalaca
1. 1. 1970.
Pismo koje otkriva zašto su Hans Kristijan Andersen i Čarls Dikens okončali prijateljstvo
(без вредности)