„Niče je ubio Džima Morisona“, napisao je Džon Densmor, bubnjar grupe The Doors, u svojoj autobiografiji „Riders on the Storm“ iz 1990. godine. Pre smrti čuvenog rokenrol pesnika u Parizu, u 27. godini života, Morison je bio poznat koliko po nepredvidljivim scenskim nastupima, toliko i po strasti prema književnosti i herojima iz mitologije. Ime benda pozajmljeno je od Oldosa Haksilija i njegovog dela „Vrata percepcije“ (The Doors of Perception), koje je i samo referenca na pesmu Vilijama Blejka, dok je Morison svoje stihove prožimao referencama na ničeovsku filozofiju i druga književna dela.
Foto: Pixabay
Morison je svoje tinejdžerske dane proveo okružen knjigama, toliko da je osmislio igru u kojoj prijatelj bira knjigu sa polica dok je on okrenut leđima. Od sto knjiga u svojoj kolekciji, Morison je mogao da navede ime autora i naslov dela pre nego što bi prijatelj završio čitanje pasusa. Drugar iz srednje škole se priseća Morisona kao samotnjaka koji je duboko bio posvećen knjigama: „Imao je tone knjiga, dole u podrumu, i otišao bih tamo sa njim i posmatrao ih, ne znajući o čemu većina njih govori. Morison je proždirao njihov sadržaj kao tinejdžer, bio je u drugom svetu, i morali biste da se zapitate kakav je to uticaj na njega imalo. Suština je da je bio toliko napredan u pogledu književnosti koju je čitao, i ponekad se činilo da bi postao ono o čemu je čitao“.
Njegova profesorka engleskog jezika se seća ekscentričnijih književnih izbora: „Sve što je čitao bilo je vrlo neuobičajeno. Jedan od profesora je čak išao u Kongresnu biblioteku kako bi proverio da li knjige koje je Džim prijavljivao da je pročitao zaista postoje ili ih je izmišljao. Knjige na engleskom jeziku o demonologiji iz 16. i 17. veka... Ostali klinci su čitali ono što smo im davali za lektiru, dok je Džim čitao Bartonovu studiju o seksulanosti kod Arapa“.
Morisonov život ispunjavale su obimne doze romantičarske poezije, nihilističke filozofije, šamanskog misticizma, klasika Bit generacije i priča o tragičnim herojstvima.
Neke od omiljenih Morisonovih knjiga su „Stranac“ Albera Kamija, poezija Vilijama Blejka, „Srce tame“ Džozefa Konrada i „Na putu“ Džeka Keruaka. Kompletnu listu Morisonovih omiljenih knjiga možete pronaći ovde.
Izvor: radicalreads.com
Prevod: Aleksandra Branković
1. 1. 1970.
Najčitanije
Pismo koje otkriva zašto su Hans Kristijan Andersen i Čarls Dikens okončali prijateljstvo
(без вредности)
Iz ugla pisca – Vukašin Milićević: Zašto pišem?
(без вредности)
Književnost za mališane: Pobeđuje li dečja književnost u trci sa novim tehnologijama?
(без вредности)
Sve što treba da znate o hit seriji „Problem tri tela“: Najskuplja „glavolomka“ Netfliksa [video]
(без вредности)
Prošetajte ogromnom ličnom bibliotekom Umberta Eka [video]
(без вредности)