Koliko samo treba da budemo zahvalni što živimo u svetu u kome postoje knjige! Samo pomislite da u bilo kom trenutku možete da skoknete u biblioteku posle posla ili u obližnju knjižaru tokom pauze za ručak. A ukoliko ovo sada čitate, velike su šanse da u svom domu imate pripremljenu gomilicu knjiga od kojih će jedna biti „srećnica“ koju ćete narednu čitati. Jer svet književnosti je svuda oko nas, u svim sferama naših života! A sada zamislite svet u kom knjige ne postoje. Danas bacamo svetlo na dva sjajna romana u kojima je ovaj koncept u prvom planu.
Foto: Freepik
„Farenhajt 451“ – Rej Bredberi
Knjiga koja se bavi temom spaljivanja knjiga dovoljna je da nas razbesni, ali ovaj Bredberijev klasik o cenzuri i ekstremima koje smo spremni da primenimo kako bismo ućutkali ideje koje podstiču promene nije ništa manje nego fenomenalan. Plus je poigravanje rečima sjajno! Vatrogasac? Koji podmeće požare? Sigurno nećete poželeti da živite u ovoj distopiji, ali ćete rado biti književni turista. Jer na kraju krajeva, svesni smo da su knjige ipak i dalje tu. Upravo se spremate da je pročitate, zar ne?
„Sluškinjina priča“ – Margaret Atvud
Svi smo gledali seriju na malim ekranima, ali hajde da proćaskamo i o sjajnoj knjizi po kojoj je snimljena. U romanu saznajemo kako je Fredovica izgubila pravo na svoj život, svoje telo i svoju budućnost. A sve je počelo sitnim i dosadnim stvarima. Na primer, njene finansije sada pripadaju njenom mužu. I onda sve eskalira. I čitanje je zabranjeno. I pre nego što trepnete, eto je u kući nekog neznanca kao deo ceremonije – i ne može da pobegne! Oduzimanje moći koje nam Atvudova majstorski dočarava treba da istovremeno posluži kao opomena i izmaštan potencijalni tok istorije. Jer kad nam jednom oduzmu znanje, šta nam preostaje?
Autor: Danijel Molman
Izvor: quirkbooks.com
Prevod: Aleksandra Branković
(без вредности)
Najčitanije
Dejvid Nikols o „Jednom danu“: Želeo sam da napišem epsku ljubavnu priču
(без вредности)
To blurb or not to blurb: Nije sve amazing, surprising i breathtaking... ili?
(без вредности)
Sve što treba da znate o hit seriji „Problem tri tela“: Najskuplja „glavolomka“ Netfliksa [video]
(без вредности)
Delo Mike Antića nastavlja da osvaja nove generacije čitalaca
1. 1. 1970.
Pogledajte jedan od najboljih crtaća – nadrealističnu verziju „Snežane i sedam patuljaka“ iz 1933. godine sa Beti Bup i Kabom Kalovejem [video]
(без вредности)