Jedan arheolog-amater je, kako se čini, otkrio postojanje primitivnog sistema zapisivanja koji su pre oko 20.000 godina, za vreme ledenog doba, koristili lovci-skupljači kao neku vrstu lunarnog kalendara, piše londonski Gardijan.
Foto: Freepik
Istraživanje sugeriše da su crteži na zidovima pećine bili, ne samo oblik umetničkog izražavanja tadašnjih ljudi već i da su korišćeni radi zapisivanja sofisticiranih informacija o vremenu reproduktivnih ciklusa životinja.
Arheolog-amater Ben Bejkon proveo je beskrajne časove pokušavajući da dekodira sistem „protozapisivanja“, za koji se veruje da je od sličnih zabeleženih sistema stariji barem 10.000 godina.
Bejkon je sa svojom teorijom izašao pred tim akademika i oni su ga ohrabrili da nastavi sa proučavanjem, iako je „efektivno bio čovek koji je došao sa ulice“, izjavio je on.
Ovaj čovek je sarađivao sa timom profesionalaca, uključujući dva profesora sa Univerziteta Durham i jednog sa Univerzitetskog koledža London, kako bi objavio članak u Arheološkom žurnalu Kembridža.
Profesor Pol Petit, arheolog sa Univerziteta Durham, rekao je da mu je „drago što je stvar uzeo za ozbiljno“ kada je Bejkon kontaktirao s njim.
„Rezultati pokazuju da su lovci-skupljači iz ledenog doba bili prvi koji su koristili sistematski kalendar i oznake kako bi beležili informacije o krupnim ekološkim događajima u okviru tog kalendara“, izjavio je Petit.
Izvor: ekspres.net
(без вредности)
Najčitanije
Dejvid Nikols o „Jednom danu“: Želeo sam da napišem epsku ljubavnu priču
(без вредности)
To blurb or not to blurb: Nije sve amazing, surprising i breathtaking... ili?
(без вредности)
Sve što treba da znate o hit seriji „Problem tri tela“: Najskuplja „glavolomka“ Netfliksa [video]
(без вредности)
Delo Mike Antića nastavlja da osvaja nove generacije čitalaca
1. 1. 1970.
Pismo koje otkriva zašto su Hans Kristijan Andersen i Čarls Dikens okončali prijateljstvo
(без вредности)