#Bukmarker

Američke biblioteke u ulozi narodnih kuhinja

Veliki broj američkih javnih biblioteka će od ovog leta u svojim lokalnim zajednicama nuditi besplatne obroke porodicama sa decom.

Ono što će mnogima delovati kao nova ideja zapravo je samo nastavak tradicije društveno odgovornog delovanja ovih institucija, koje već decenijama pored redovnih aktivnosti na sebe preuzimaju i uloge centara za razvoj inovacija, domova kulture i utočišta za beskućnike i mentalno obolele.

Foto: Ashley Hamer @smashleyhamer via Twitter


Svesne činjenice da je od početka pandemije broj Amerikanaca koji žive na ivici ili ispod granice siromaštva drastično porastao, lokalne uprave širom zemlje počele su da sklapaju partnerstva sa obrazovnim institucijama, narodnim kuhinjama i ostalim zainteresovanim organizacijama kako bi pomogle sugrađanima u nevolji.

Ručak u biblioteci

Iz arhiva saznajemo da je prva akcija ovog tipa u Sjedinjenim Državama organizovana 1986. godine, kada je nelsonvilski ogranak Javne biblioteke okruga Atens u državi Ohajo počeo da služi ručak svojim najmlađim korisnicima. Veliki broj stanovnika tog okruga i danas jedva sastavlja kraj sa krajem i stoga nimalo ne čudi što je tamošnjim bibliotekarima još pre 35 godina palo na pamet da pored letnjih obrazovnih aktivnosti deci sugrađana ponude i jedan siguran dnevni obrok.

Ova humana praksa dugo je ostala neprimećena. Pažnju državnih i saveznih vlasti, kao i šire javnosti, počela je da privlači tek od 2008, kada je o njoj prvi put izvestio zvanični časopis Američke asocijacije biblioteka.

Zvanični podaci govore da se do 2019. njihova akcija proširila na više od dve hiljade biblioteka širom zemlje.

Pandemija kovida 19

Osoblje većine javnih biblioteka nije prestajalo sa radom čak ni kada su zbog pandemije koronavirusa bili primorani da zatvore vrata za korisnike svojih redovnih usluga.

Neki od zaposlenih prekomandovani su na radna mesta u narodnim kuhinjama kako bi pomagali u obradi i distribuciji donacija, a neki su nastavili da rade u kuhinjama koje postoje u okviru samih biblioteka.

Mnoge biblioteke su samoinicijativno organizovale izradu malih uličnih ostava iz kojih se mogu uzeti besplatne namirnice, a za koje im je kao inspiracija poslužio pokret „Mala besplatna biblioteka“. Projekat „Mali besplatni špajz“, koji u nekim sredinama postoji još od 2016, trenutno doživljava bum.

Spisak objavljen sredinom maja 2021. pokazuje da će se među ustanovama koje će učenicima služiti besplatne obroke tokom letnjeg raspusta naći i 491 biblioteka. Očekuje se da će se taj broj uvećavati.

Autor: Noa Lenstra
Izvor: theconversation.com
Prevod: Jelena Tanasković